Tradice a vyprošťovák v jednom: čočková polévka
01 / 01 / 2014

Přehnali jste to s oslavou příchodu nového roku a dováděli jako zamlada? Zároveň ale víte, že je 1. ledna a chcete dodržet dlouholetou tradici a uvařit si čočku? Protože kdo by nechtěl zbohatnout, že? Kupodivu jde tuto situaci celkem hravě vyřešit. Uvařte si čočkovou polévku podle našeho receptu. Má lehce exotický nádech, tak můžete navíc následující kalendářní období zahájit s tím, že se nebudete bát nepoznaného! A nejvíce vám bude určitě chutnat z klasického porcelánové mísy, díky níž koření z divokých dálek zkrotíte klasikou po našich babičkách. Podívejte se na ty od nás: jedna je hranatá, druhá nižší se zlatými detaily a ta třetí je přímo ta, kterou vidíte na fotce. Všechny jsou krásné.


Curry čočková polévka

1 a ½ hrnku zelené čočky

1 lžicka nastrouhaného zázvoru

1stroužek rozdrceného česneku

2 lžičky rozdrcených koriandrových semínek

1 lžička drceného kuminu

3 lžíce arašidového oleje

¼ lžičky kuminových semínek

¼ rozdrceného tumeriku

1 cibule nakrajená nahrubo

1 lžíce rajčatového protlaku smíchaná a lžicí vody

1 lžíce červené kari pasty (záleží na vaší oblibě mít to „hot“ – pálivé)

hrst zelených fazolek

3 velké hrsti špenátových listů

1 mrkev nakrájená na slabé plátky – kolečka

¼ -1/2 lžičky kajenského pepře

2 hrsti nakrájeného koriandru

1 lžíce jogurtu na porci

 

V misce smíchejte zázvor, česnek, drcený koriandr a drcený kmín s ¼ šálku vody.

V hrnci rozpalte olej, přidejte semínka kmínu, kratince osmahnete a vložte cibuli. Opět krátce orestujte. Přidejde pastu, kterou jste si vyrobili, kari pastu a trochu vody. Tekutinu vyvařte a vmíchejte rajčatový protlak.

Přisypte čočku a tumerik a promíchejte. Potom vlijte cca 7 šálků vody (záleží na vás, jak chcete mít polévku hustou). Vařte cca 10 min, opět zaleží na vás, zda chcete mít čočku na „skus“ či více uvařenou. Přidejte mrkev, příčně pokrájené zelené lusky a nakonec špenát. Vařte dokud zelenina nezměkne. Nakonec opatrně vmíchejte kajyenský pepř a 2/3 čerstveho koriandru. Vařte už jen 1-2 minuty. Servírujte v miskách ozdobených lžící jogurtu a čerstvým koriandrem.

 

Log out